První lekce s kitem

kitesurfing začítNezapomeňte, že kite může být pro amatéra velmi nebezpečný! Proto byste měli mít na první pokusy s sebou nejlépe zkušenějšího kitera než jste vy a kterému můžete věřit. Časem ještě uvidíte, co všechno dokáže vítr, špatné rozhodnutí a pomalá reakce… hledejte na YT kite crash 🙂

POSTUP PRO PRVNÍ LEKCI KITE Jak začít

1. Vyberte si vhodné místo

bez stromů, budov, drátů apod. Vždy myslete na to, kam poletí kite, až ho odstřelíte, nebo až ztratíte kontrolu. Místo by nemělo být v závětří ani za větší bariérou, která změní proudění větru a celou věc zkomplikuje.

2. Dobře se seznamte s bezpečtnostními funkcemi kitu, hlavně jak kite odstřelit. Což si také hned zkuste. Měl by to být Váš první pokus, hned jak úspěšně odstartujete, odstřelte kite!

3. Než začnete startovat, domluvte se s kolegou, jak budete přistávat. Nebo dokonce na znameních, které si budete dávat.

4. Nechte si poradit, jestli nefouká příliš. Což může být demotivující chybka. Začátečník by měl důvěřovat předpovědi, či neklamným znamením na stromech.

5. Před startem ještě zkontrolujte rozbalený kite, jestli nejsou zamotané lines, či nějaká šňůra přes draka. Zvolte vhodnou velikost kite, pokud úplně začínáte, vemte si cvičný kite.

6. Odstartovat kite:

Popíšeme 2 možnosti pro komoru a nafukovačku:

  • A, Komorový kite budete pouštět z maximální power zony.

Položíte si kite na záda před sebe, pravděpodobně zatížíte lahvemi s vodou nebo sněhem, pískem. Zkontrolujete natažené lines, připevníte si kite k trapézu, připravíte se na velký tah a zatáhnete za vnitřní lines. Kite v powerzoně vyvine nejvyšší tah, nesmíte se vylekat a kite podržet a směrovat jej k okraji větrného okna. Až přesunutím na jiné místo větreného okna, bude kite ovladatelnější a poleví tlak.

.

  • B, Nafukovací kite spustíte z okraje power zony

asi ze 60-80 stupních před vámi po větru budete pouštět kite (dle síly větru) a to pomocí druhého člověka, který kite drží postavený na ucho – jednu stranu, náběžkou proti větru. Oba se na vzlet připravují, komunikují spolu. Pokud asistent ucítí patřičný tlak v kitu, dá znamení kiterovi vztyčením palce. Ten mu gesto opětuje, pokud již ovládá kite, tzn. pokud cítí v lines napětí a může kite řídit. Asistent kite pouští, kite stoupá. Start začíná mimo power zony, takže větší tah zaznamenáte až v power zoně před Vámi.

7. První pohyby Kite se bude snažit vám přeletět za hlavu a pak spadnout, proto v počátku dělejte opatrné ležaté osmičky v power zoně. Tím se naučíte vnímat vítr i ovládat kite. Kite má největší tah na 12hodině před Vámi, vypíná na okraji letového okna tzn. na 9 a 3.hodině

8. Cvičit ovládáníJakmile budete kite ovládat, zkuste s kitem sinusoidu na stojato, v dalším kroku prudce dolů a zatočit nahoru, osmičky svislé

9. Přistání a restart Plánovaně přistaňte za pomoci sekundanta.

  • A, komora

– buď s ní vyjedete na okraj okna a někdo Vám ji chytí a podrží, aby ji neodvál vítr do powerzony, nebo hodně taháte za odtokovku (vnější řídící lines) a kite si sedne i uprostřed powerzony, následně jej někdo zatíží. (Lze obojí propracovaněji)

  • B, Nafukovačka

– v zásadě postup A, kite vyženete na okraj powerzony a on začne klesat, pomocník kite otočí proti větru, neboť kite neztratí tvar a odlétl by.

10. A trénovat znovu – start, osmičky, zatáčky, přistání

koukněte na návody v sekci videa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *